Mluv

Laurie Halse Anderson: Speak

https://en.wikipedia.org/wiki/Speak_(Anderson_novel)

 

2013-04-17 08.38.41

Ještě není rozhodnuté, jak se kniha bude jmenovat, doufám, že nějak hezky. V každém případě splňuje kritérium, kterým jsem sama sebe zatížila při odchodu na volnou nohu, a sice, že budu překládat pokud možno pouze knihy, které jsou nějakým způsobem někomu prospěšné. Další kritérium původně bylo, aby nešířily negaci, ale to bych se asi musela odstěhovat do jiné země.

Tahle prvotina americké autorky je příjemně americky vtipná, dobře se čte a rozhodně užitečná je, pro všechny dívky, které se kdy staly obětí zneužívání. Čtrnáctiletá Mellie nastupuje na střední školu v těžkém psychickém stavu, není schopná se na nic soustředit a zároveň ji všichni spolužáci ignorují, protože při večírku o prázdninách zavolala policii, ale odmítá prozradit proč. Navíc se rozpadá manželství jejích rodičů a zůstávají spolu jen kvůli ní.  Jediným světlým bodem v neradostné existenci Mellie jsou hodiny výtvarné výchovy se skutečně inspirovaným vyučujícím jménem pan Freeman, který  při první hodině žáky nejprve vyděsí, ale pak naplní nadějí svým prohlášením:

Pan Freeman zastaví hrnčířský kruh, a aniž by si umyl ruce, uchopí kousek křídy. „Duše,“ napíše na tabuli. Slovo je potřísněné hlínou jako uschlou krví. „Tady můžete najít svou duši, pokud se toho odvážíte. Tady se můžete dotknout části sebe sama, na kterou jste se dosud neodvážili ani pohlédnout.“

Mellie bojuje sama se sebou a postupně se jí při vytváření obrazu stromu daří setřást ze sebe děsivé vytěsňující pocity a nakonec i promluvit.

V knize je dobře zachycena neochota společnosti vzít na vědomí, přijmout a potrestat takováto provinění na mladých dívkách, která jsou mnohem častější, než si většina lidí je ochotna připustit. Viz níže.

http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/myty-a-fakta-o-sexualnim-zneuzivani-deti-63.html

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s